• Fenix

Po długim okresie zastanawiania się i mobilizacji i namawianiu mnie przez AdamStara postanowiłem zrobić fotoprezentację z opisami mojego wspaniałego Feniksa. Niestety nigdzie nie jest napisane jaki to model, więc nadam mu prymitywne imię Feniks na układach scalonych. Więc bierzemy się do roboty!
Na sam początek przedstawię zdjęcie pełnego zestawu który posiadam, czyli pudełeczko, konsola z padami na stałe, przełącznik TV/konsola, zasilacz oraz ładniutki kart dla ozdoby.
fenix pegasus

Teraz zaprezentuję wam pudełeczko:
fenix pegasus fenix pegasus

Oto i piękna konsola. Jak widać obudowa wykonana z bardzo dobrej jakości plastiku. Ktoś widać bardzo o nią dbał, nie jest wogóle zniszczona - szacunek dla poprzedniego właściciela:
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus

Pady. Są bardzo wytrzymałe i wykonane z tego samego plastiku co obudowa konsoli. W padzie nr 2 jak widać nie ma startu oraz selectu. Błędnym określeniem jest przymocowanie padów na stałe, ponieważ można je odpiąć ale niestety trzeba rozkręcać konsolę, do tego mają zupełnie inne wtyczki co nie oznacza, że nie można tego przerobić, ale kto by się z tym bawił:
fenix pegasus fenix pegasus

Suwak do wyciągania kartridży - niestety nie było to dobrym rozwiązaniem w konsolach - ten elemencik był nieco awaryjny:
fenix pegasus

Tutaj przedstawiam zasilacz do konsoli - od właściciela mi wiadomo, że jest on od nowości. Dokładnie takie parametry ma posiadać zasilacz do konsoli pegasus:
fenix pegasus fenix pegasus

Przełącznik Konsola/Antena - on także jest od nowości:
fenix pegasus fenix pegasus

A tak wygląda PCB tej konsoli od spodu. Zadziwia mnie fakt, że nic tam nie było poprawiane nigdy:
fenix pegasus

Tutaj PCB modulatora od spodu, jak widać firmy NTDEC - to jedna z firm która zajmowała się produkcją gierek do pegasusa, pcb, konsol - tj. Micro Genius:
fenix pegasus

Jeszcze raz nieco dokładniejsze zdjęcie spodu PCB oraz włącznika/wyłącznika:
fenix pegasus fenix pegasus

No i biorę się za ukazanie wam PCB z układami sterującymi w obudowach DIP.
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus fenix pegasus
fenix pegasus

A tu przedstawię z wierzchu Modulator.
fenix pegasus

Tutaj mamy z bliższa pokazuję Radiator (to coś srebrne UĹ�miech ) oraz kondensator filtrujący (ten zielony walec o parametrach 1000µF,16V) : fenix pegasus

Na koniec zdjęcie stabilizatora napięcia 7805:
fenix pegasus
Podsumowanie:

Jak widać PPU (Picture Processing Unit) - chip graficzny pegasusa oraz CPU (Central Processing Unit) - procesor pegasusa, są firmy UMC. Poniżej przedstawię krótko wykorzystane układy scalone w konsoli:

UMC - UA6527P jest to procesor pegasusa (CPU)
UMC - UA6538 układ cyfrowy który opracowuje wyświetlaną grafikę (PPU)
HM6116L-70 są to pamięci RAM pegasusa (SRAM - Static Random Access Memory) -tzw pamięć statyczna
74LS139 i T74LS373B1 - niestety nie znam ich funkcji ale z tego co mi wiadomo to są układy cyfrowe które są przełącznikami "gońcami" pomiędzy procesorem a pamięcią RAM. Inaczej tego nie wyjaśnię.
MN74HC368 - tu już musiałem poprosić o poradę Adama, ponieważ nie miałem zielonego pojęcia do czego służą te układy. Dowiedziałem się, ze to są tzw Bufory Wejść - nadzorują działanie padów, pistoletu.

Jeśli chodzi o działanie tej konsoli to powiem tyle, że czyta każdą grę - budowę ma bardzo solidną jak widać. Konsola nie sprawia żadnych problemów. Wyświetlany obraz jest bardzo ładny, nie mam do niego zastrzeżeń. Dźwięk trochę dziwny, taki "słodki" nie wiem jak to inaczej ująć. Zapraszam do obejrzenia mojej skromnej recenzji tej wspaniałej konsoli.

Recenzja - machbed

Linki do zaprzyjaźnionych serwisów: