• RockNESX

RockNESX jest moim ulubionym emulatorem Pegasusa ze względu na prostotę i wygodę obsługi. Poniżej opisze i tak banalny sposób jego konfiguracji.

RockNESX

Po rozpakowaniu paczki z emulatorem uruchamiamy program za pomocą ikonki RockNESX. Z zakładek menu wybieramy Options -> Folders. Jeżeli na liście katalogów z Romami są jakieś pozycje to je zaznaczamy i naciskamy przycisk Remove.

RockNESX

Następnie klikamy na Add i wskazujemy na folder w którym umieściliśmy gry na Pegasusa (gry mogą być spakowane, oraz występować w oddzielnych folderach – ważne jedynie, żeby wszystko było w jednym katalogu). Ponadto w menu Folders możemy ustawić foldery w jakim będą się zapisywać save’y, screenshoty, itp.

Po dokonaniu powyższych czynności wchodzimy w zakładkę View z menu głównego i wybieramy Refresh Game List. Po chwili w oknie głównym programu pojawią się wszystkie dostępne i gotowe do uruchomienia gry, jakie posiadamy w naszej kolekcji.

W menu Options -> Controllers Setup ustawiamy konfigurację klawiszy jakimi będziemy się posługiwać. W tym celu wybieramy klawiaturę / pada i wciskamy przycisk Remap, a później według własnego uznania przypisujemy odpowiednie klawisze.

W Options -> Video Setup możemy przestawić tryb wyświetlania z okna na pełny ekran (Full Screen). Pozostałych opcji lepiej nie ruszać (tak samo z innymi opcjami w menu Options – jeżeli wszystko nam działa dobrze to nie bawmy się pozostałymi ustawieniami). Teraz wystarczy już tylko wybrać grę z listy podwójnie na nią klikając i rozpoczynamy zabawę. Dodatkowo jeżeli uruchamiamy program w oknie to z menu Window możemy wybrać jego rozdzielczość.

W trakcie grania

Podczas gry mamy dostęp do najbardziej pożądanej opcji bez jakiej obecnie nie ukazuje się żadna gra, a mianowicie savowania. Save możemy zrobić wybierając z menu Emulation - > Save State lub po prostu naciskając klawisz F2. Gre wczytujemy z tego samego menu wybierając Load State lub naciskając F4. Ponadto możemy zmieniać numer slotu na którym ma się zapisać stan gry poprzez wybór Increase Slot Number (F3) lub Decrease Slot Number (Shift+F3), dzięki czemu w jednej grze możemy zrobić kila zapisów w różnych miejscach (oczywiście chcąc wczytać konkretnego save’a musimy najpierw wybrać odpowiedni slot, a dopiero później load). Należy także pamiętać, że zanim zaczniemy zapisywać stan gry to musimy ustawić odpowiedni katalog w menu Options -> Folders. Ponadto nie każda gra obsługuje wczytywanie save’ów.

Teraz jestem już pewien, że nie będziecie mieli żadnych problemów z uruchamianiem gier na Pegasusa.


Gry na Pegasusa Download Pegasus gry


Linki do zaprzyjaźnionych serwisów: